Przyszłość rynku LPG? – rDME
15 maja, 2025 w Aktualności
W czasie dynamicznych zmian na rynkach źródeł energii obserwujemy wiele, nieraz zaskakujących zwrotów akcji. Rosnące znaczenie energii elektrycznej trafia na swoje ograniczenia związane z dużą nieprzewidywalnością jej wytwarzania z czystych źródeł jak energia słoneczna i wiatrowa, problemami z dostosowaniem sieci elektroenergetycznych i koniecznością budowy kosztownych magazynów energii. Gaz ziemny, z racji ograniczonej dostępności, stał się bronią ekonomiczną, wobec czego większość krajów na wszelkie sposoby stara się zminimalizować swoją zależność od tego, skądinąd wygodnego, źródła energii.

Co prawda, wobec napiętej globalnie sytuacji wydaje się, że walka z ociepleniem klimatu zeszła na dalszy plan, ale jednak intensywne poszukiwanie alternatywnych do paliw kopalnych i jednocześnie zrównoważonych źródeł energii prowadzi do rozwiązań, które z jednej strony pozwalają na bardzo znaczące zmniejszenie emisji dwutlenku węgla – nawet o 85%, a z drugiej strony – na praktyczne zagospodarowanie różnego typu odpadów rozwiązujące bieżące problemy środowiskowe. Taki potencjał ma w sobie wytwarzanie rDME (dimetylo eter C2H6O). To bezbarwny gaz, chemicznie zbliżony do propanu i butanu, podobnie jak LPG jest relatywnie łatwy w obsłudze i magazynowaniu w postaci płynnej.
rDME – wytwarzany z osadów ściekowych, odpadów zwierzęcych, odpadów rolniczych i upraw energetycznych, odpadów komunalnych oraz przetwarzania CO2 przy użyciu energii odnawialnej będzie mieszany z LPG lub bioLPG i stosowany w istniejącej infrastrukturze instalacji LPG gospodarstw domowych i przedsiębiorstw, może pomóc ograniczyć import paliw kopalnych.
Pozostawiając jednak rozważania w zakresie ekonomii i polityki przejdźmy do kwestii czysto technicznych. Czy rDME stanowi jakieś szczególne wyzwanie dla stosowanych w obszarze produkcji i logistyki technologii? Okazuje się, że tak. W przypadku zmieszania rDME z LPG w dużych proporcjach taka mieszanina stacje się bardziej agresywna chemicznie.
Na bazie wcześniejszych, ponad dziesięcioletnich doświadczeń z zakresie obsługi bioLPG w Szwecji firma Manntek skonstruowała najnowszą wersję szybkozłącza suchoodcinającego rDME 2.0.
Jest ono zaprojektowane do przesyłu rDME zmieszanego z LPG w dowolnych proporcjach, do załadunku i rozładunku skroplonego gazu płynnego LPG oraz innych mediów gazowych. Szybkozłącze zostało zoptymalizowane do podłączania i rozłączania pod wyższymi ciśnieniami roboczymi (do 25 bar) i posiada specjalne perfluoroelastomerowe uszczelnienia FFKM.
Rozmiar: 2”
Materiał: Stal kwasoodporna
Uszczelnienia: FFKM
Ciśnienie robocze: 25 bar
Części wężowe i zbiornikowe dostępne są z przyłączami gwintowymi i kołnierzowymi
rDME Couplings – MannTek Our latest rDME Design 2.0 Dry Gas coupling – MannTek