Złącze awaryjnego rozłączania ERC100
Zaprojektowane dla branży paliwowej do stosowania z wężami elastycznymi oraz na ramionach przeładunkowych aby zapobiec niekontrolowanemu wypływowi medium w wypadku nieoczekiwanego przemieszczenia cystern.
Parametry
Rozmiar 4″
Ciśnienie projektowe 10 bar
Maksymalne ciśnienie prób 15 bar
Korpus złącza aluminiowe
Zawory aluminiowe
Śruby kalibrowane stal nierdzewna
Uszczelnienie standardowe Viton
Siła wyzwalająca 2500 Kg
Moment wyzwalający 200 Kgm
Maksymalny ciężar obciążający złącze statycznie 1250 kg
Przyłącza 4″TTMA
Przepływ do 2500 l/min
Spadek ciśnienia 0,17 bar przy 2500 l/min
Temperatura pracy -15 °C/ + 65 °C
Przeznaczenie węglowodory (benzyna, olej napędowy)
Moment dokręcania 12 Nm (suche)

Zasada działania
Złącze ERC100 składa się z połówek wyposażonych w zawory zwrotne typu grzybkowego. Zawory uszczelniają obie połówki po wyzwoleniu złącza, zapobiegając wypływowi medium. Połówki złącza (1,2) w czasie normalnej pracy zespolone są za pomocą trzech śrub kalibrowanych (3). Złącze jest wyzwalane, jeżeli zostanie przyłożona siła wyzwalająca (podana w dalszej części niniejszej instrukcji). Po zerwaniu śrub kalibrowanych (3) wywołanym odjazdem cysterny połówki rozdzielają się (1,2). Rozdzielenie połówek wywołuje natychmiastowe zamknięcie zaworów zwrotnych dzięki działaniu sprężyn (4). Rezultatem wyzwolenia jest pełne rozdzielenie połówek, z których jedna uszczelnia menty połączone ciągle z cysterną, a druga uszczelnia elementy znajdujące się na ramieniu przeładunkowym lub wężu.
Strefa pracy
Zastosowanie złącza ERC100 wyznacza strefę pracy dla danego ramienia przeładunkowego. Strefę pracy określa maksymalny zakres w jakim przemieszczenie przyłącza nie powoduje wyzwolenia złącza awaryjnego rozłączania. Opuszczenie tej strefy spowoduje naprężenie śrub kalibrowanych. Po przekroczeniu wartości siły wyzwalającej śruby zostaną zerwane, a połówki złącza rozdzielą się. Aby zapewnić wygodne funkcjonowanie instalacji, zaleca się trwałe oznakowanie strefy pracy ramienia wyposażonego w złącze ERC i określenie miejsca zatrzymania cysterny tak aby ramię nie opuszczało strefy pracy podczas normalnego działania.
Informacje dodatkowe
- Połączenie po zadziałaniu: Zaletą złącza ERC jest możliwość ponownego połączenia po wyzwoleniu. Dla zapewnienia prawidłowej pracy złącza konieczna jest wymiana zerwanych śrub kalibrowanych i głównego uszczelnienia. Ponowne połączenie może być wykonane na miejscu przez odpowiednio przeszkolone osoby. Procedura ponownego połączenia jest szczegółowo opisana w instrukcji obsługi i konserwacji.
- Obsługa: Złącze wykonano z materiałów najwyższej jakości, co pozwoliło ograniczyć czynności obsługowe do minimum. Zaleca się wykonanie przeglądu złącza nie rzadziej niż raz w roku w autoryzowanym serwisie.
- Części zamienne: Zaleca się używanie wyłącznie oryginalnych części zamiennych. Jedynie w ten sposób możemy zapewnić odpowiedni poziom jakości materiałów i prawidłowe działanie złącza. Poniżej podano kod zamówienia kompletu naprawczego złącza ERC.
kod: ERC100-SK-V