RFID – nowoczesna technologia identyfikacji znajduje zastosowanie w przewodach elastycznych

30 grudnia, 2013 w Aktualności

urzadzenie rfid

Nowoczesne instalacje przemysłowe wciąż w wielu punktach wymagają przeprowadzania pewnych czynności ręcznie przez pracowników zakładu. Dotyczy to między innymi podłączenia węży elastycznych do rurociągów. O ile łatwo jest obecnie monitorować ze zdalnej sterowni instalację stałą przy pomocy różnego typu czujników, o tyle kontrola stanu i prawidłowości podłączenia przewodów elastycznych wciąż stanowi częsty problem. Z pomocą przychodzą nowe technologie.

Doskonałym rozwiązaniem pozwalającym monitorować stan, miejsce i czas podłączenia węża jest technologia RFID. Umiejscowiona od strony instalacji antena czytnika pozwala łatwo wykryć moment podłączenia przewodu oraz zidentyfikować końcówkę węża na podstawie informacji odczytanych z zabudowanego w niej taga RFID. Odczytane informacje są na bieżąco przekazywane do zakładowej instalacji AKPiA i mogą być wykorzystane między innymi do monitorowania prawidłowości połączeń i gotowości instalacji do prowadzenia procesu technologicznego.zlaczka_rfid

Firma TICON oferuje zarówno gotowe rozwiązania w których znaczniki RFID są fabrycznie wbudowane w elementy złączne, jak również przystosowuje do tego celu standardowe złącza przemysłowe. Oferujemy też kompletne rozwiązania wykorzystujące technologię RFID.

RFID